ייעוץ והדרכת הורים   ייעוץ והדרכת הורים   הנחיית קבוצות וסדנאות


טיפול רגשי בילדים:

טיפול רגשי בילדים שונה בבסיסו מטיפול במבוגרים, אם מבוגרים מצופים לשתף ולבטא את עצמם במילים לרוב, הרי שילדים נמצאים עדיין בשלב ראשוני, בכל הקשור בהתבוננות פנימה על עצמם ועל מה שקורה להם, ומתקשים להמשיג זאת במילים.

אז איך ילדים מבטאים עצמם?

ילדים מבטאים את חוויותיהם, מחשבותיהם ותחושותיהם באמצעים השלכתיים, והכוונה היא במשחק, ציור, הצגה, פיסול, חימר, פלסטלינה ועוד..., שבאמצעותם מבטא הילד בדרך עקיפה מיהו, מהן חוויותיו, תחושותיו, עמדותיו וכו', וזוהי בעצם 'שפת הילדים', שפה סימבולית, דימיונית ויצירתית. אני מאמינה (ואמונה זו מחוזקת בספר/ סרט 'הנסיך הקטן')כי בהמשך חיינו, עם ההתבגרות, אנחנו מאבדים ומעבדים את השפה הזו היצירתית הזו, ולעיתים קרובות שוכחים אותה, ובמקומה, מתחזקת השפה המילולית.

בהתאם לכך, הטיפול בילד ייכנס בצורה עדינה ולא מאיימת אל עולמו ואל השפה שלו, ודרך זה איצור קשר עם הילד. קשר המבוסס על אמון, על כבוד, ביטחון וקבלה.
הכלים הללו יסייעו בידי להכיר ולזהות את הצרכים, החוויות והמהווים של הילד, ולקדם אותו באמצעותם ובאמצעות הקשר הטיפולי שנבנה.

הסימפטומים בגינם נפנה לטיפול הרגשי:


פחדים וחרדות, דיכאון ודכדוך, בעיות חברתיות, קשיי הסתגלות, קשיי תקשורת, דימוי וביטחון עצמי נמוך.

טיפול דיאדי:

טיפול דיאדי הוא טיפול שבו נמצאים בחדר הטיפול ילד והורה, עם המטפל הרגשי. הטיפול מכוון לעבודה והתבוננות על הקשר הורה- ילד.

טיפול דיאדי נערך בגילאים צעירים (3-5), אך גם יכול להיות אמצעי טוב גם בגילאים בוגרכים יותר כשהמוקד הוא עבודה על הקשר בין ההורה והילד.

הדרכת הורים:

בכל צורות הטיפול בילדים, הדרכת הורים לאורך הטיפול היא חיונית והכרחית (בתדירות של אחת לחודש), אך במיקרים הבאים אמליץ על הדרכת הורים אינטנסיבית של אחת לשבוע, ללא הטיפול בילד.

@ ילד או תינוק בגיל צעיר מאד (פחות משלוש שנים).

@ הקושי המרכזי הוא הצבת גבולות של ההורים, או התמודדות עם סיטואציות חוזרות ונישנות בבית עם הילד.
@ קשיי גמילה של הילד, התפרצויות זעם, פחדים, גירושים, אובדן במשפחה וכו'. במיקרים מעין אלו, כשהילד עד גיל 5-6, רצוי להגיע להדרכת הורים, לפני הטיפול בילד.
טיפול רגשי בבני נוער:

עולם הנוער הוא עולם הביניים המחבר בין עולם הילדות לעולם המבוגרים. טווח הגילאים הנכלל בעולם הנוער הוא רחב, ויכול לעבור בין 11-18, וכך גם הכלים הטיפוליים עם בני נוער הם מגוונים. חלקם יסתפקו בשיחה וורבלית (ואפילו יתנגדו למשחק או ציור), וחלקם ישמחו לבטא את עצמם בציור או משחק כלשהו.

הסימפטומים בגינם נפנה לטיפול רגשי עם נערות ונערים:

דימוי עצמי נמוך, קשיי הסתגלות, הפרעות אכילה, חרדות ואובדנות (במקרי אובדנות הטיפול הרגשי ישולב עם ייעוץ פסיכיאטרי).

שאלות (ותשובות) חשובות:

*מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי וטיפול רגשי בילדים?
אין הבדל. מונחים שונים המכוונים לטיפול דומה.  פסיכולוגים, מטפלים בהבעה ויצירה ועובדים סוציאלים קליניים עוסקים בטיפול רגשי, ובטיפול רגשי בילדים משתמשים בכלים שונים (אומנות/ תיאטרון/משחק ועוד) בשביל להבין ולהגיע אל נפשו הרכה של הילד.

*כיצד בוחרים מטפל?
שאלה חשובה ביותר!
בימינו, רבים המטפלים המציעים את מרכולתם לקהל הרחב, חלקם בעלי הכשרה מספקת וחלקם לא. לצערינו, אין בקרה ממוסדת לגבי הכשרה וניסיון של כל המטפלים (על אף שעוסקים בתחום שברירי ביותר- נפשו של הילד), ולכן חשוב ביותר לשאול (כן, כן, לשאול! כבר בשיחת הטלפון) מה ההכשרה, הלימודים, והניסיון הקליני עם אותם קשיים וסימפטומים.

*הבן שלי בן 9, אבל לא דברן גדול, מה יעשה בטיפול?
כפי שציינתי, טיפול בילדים איננו מתבסס על תקשורת מילולית. כל ילד מוצא את דרכו לדבר את עצמו וקשייו באמצעים שונים. החל מציור ואומנות, משחק בחול,בובות ותחפושות, פלסטלינה וקולאג'ים (תמונות מג'ורנלים), או משחקי קופסא.
הוא יביע את עצמו בדרך הנוחה והבטוחה לו, והמטפל נמצא שם לתת ביטחון, להכיל ולכוון, ובהמשך לסייע בביטוי בדרך מילולית.


טואול - אתרים באינטרנט